تاریخچه

گروه ارزش‌آفرینان امتیاز یک هلدینگ چند رشته‏‌ای خصوصی است که به منظور راه‏‌اندازی، هدایت و توسعه فعالیت‏‌های اقتصادی مؤثر و سودآور برای سهامداران خود تشکیل شده است. این شرکت در تاریخ ۱۳۷۵/۰۷/۱۵ به صورت شركت سهامى‌خاص به شماره ثبت 596440 در اهواز تأسيس شد و در تاريخ ۱۳۸۵/۱۱/۱۹ به موجب صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده به شركت سهامى عام تبديل شده است.

هم اکنون مركز اصلى شركت در تهران؛ میرداماد، پلاک 319، مجتمع تجاری اداری ارزش‌آفرینان امتیاز، واحد 301، کدپستی: 1969634007 واقع است.

موضوع فعالیت شرکت

اهم موضوع فعالیت شرکت بر اساس ماده ۲ اساسنامه شامل ارائه خدمات مشاوره در زمینه تامین مالی پروژه‌ها، طرح‌‏ها و شرکت‏‌ها و زمان‌بندی جذب منابع تامین مالی و اصلاح ساختار مالی و سازمانی شرکت‏‌ها و نظارت بر اجرای تجدید ساختار آن‌‏ها و تهیه و تدوین گزارش‏‌های امکان‏‌سنجی یا بررسی و ارزیابی گزارشات تهیه شده در این زمینه توسط دیگران و بررسی و تدوین برنامه‏‌های استراتژیک راهکار‏های اجرایی دستیابی به اهداف آن‏ها و انجام مطالعات ریسک و مهندسی مالی و قبول مدیریت آن‏‌ها است.

ارکان استراتژیک

مأموریت

در تدوین مأموریت گروه ارزش‌آفرینان امتیاز به تبیین و تشریح ماهیت، خاستگاه، تبار، مقاصد اصلی و نقش‏‌های (کارکردهای اصلی) این شرکت پرداخته شده است.

بیانیه مأموریت گروه ارزش آفرینان امتیاز عبارت است از:

“گروه ارزش‌آفرینان امتیاز یک هلدینگ چند رشته‌ای‏ خصوصی است که با هدف بهره‏‌گیری از فرصت‏‌های اقتصادی به سرمایه‏‌گذاری در صنایع و کسب و کارهای دارای بازدهی مطلوب پرداخته و می‌کوشد موجبات رشد حداکثری و بهبود مستمر عملکرد واحدهای سرمایه‏‌پذیر خود را فراهم آورد.”

 

در بیانیه فوق، “سرمایه‏‌گذاری” توسط گروه ارزش آفرینان امتیاز عبارت است از هرگونه مشارکت حقوقی در تأسیس شرکت‏‌های جدید، خرید یا افزایش سهام شرکت‌‏های موجود از طریق سرمایه‏‌گذاری مستقیم/ غیر مستقیم، و نیز هرگونه مشارکت مدنی در طرح‌‏ها و پروژه‏‌ها و خرید انواع اوراق بهادار که متضمن منافع اقتصادی و یا حقوق مالی قابل معامله برای شرکت باشد. از جمله سهام، حق تقدم خرید سهام، اوراق مشارکت، اوراق قرضه، گواهی سپرده و سایر انواع اوراق بهادار. همچنین بازدهی مطلوب در گروه ارزش‌آفرینان امتیاز بدین معناست که درصد ارزش ریالی بازده سرمایه‏‌گذاری‏‌ها، بیش از حداقل درصد بازده مصوب که برای هر سال مالی به‏‌صورت جداگانه توسط هیأت مدیره گروه ارزش آفرینان امتیاز تعیین می‌شود باشد.

اهداف و مقاصد استراتژیک

مقاصد اصلی گروه ارزش آفرینان امتیاز عبارت است از:

  • بهره‏‌گیری از فرصت‏‌های اقتصادی در جهت سودآوری
  • ثروت‏‌آفرینی از طریق حفظ، تقویت و حداکثرسازی بازده و ارزش ذخایر، دارایی‏‌ها و سرمایه‏‌های در اختیار
  • سیاست‏‌گذاری و هدایت زنجیره کسب و کارهای سرمایه‏‌پذیر
  • تأمین رضایت و تضمین منافع پایدار ذینفعان

نقش‏های گروه ارزش آفرینان امتیاز

تحقق مقاصد اصلی گروه ارزش‌آفرینان امتیاز مستلزم ایفای نقش مؤثر این شرکت در زمینه‏‌های مرتبط با آن‏ها است. با توجه به مقاصد اصلی تعریف شده برای گروه ارزش‌آفرینان امتیاز، نقش‏‌های این شرکت به دو دسته تقسیم می‏‌شود که عبارتند از “نقش سرمایه‏‌گذاری” و “نقش بنگاه‏داری“.

قلمرو فعالیت گروه ارزش‏ آفرینان امتیاز

قلمرو فعالیت شرکت‏‌های چند کسب و کاره در دو دسته “قلمرو موضوعی” و “قلمرو جغرافیایی” بررسی می‏‌شود.

ذینفعان ما

ذینفعان گروه ارزش آفرینان امتیاز عبارتند از همه اشخاص حقیقی و حقوقی که بر کسب و کار‏های آن اثر می‏‌گذارند یا از آن تأثیر می‏‌پذیرند. مطابق این تعریف گستره وسیعی از اشخاص حقیقی و حقوقی از جمله، سهامداران، شرکت‏‌های زیرگروه، کارفرمایان، کارکنان، تأمین‌‏کنندگان، مشتریان، شرکای تجاری و… جزء ذینفعان گروه ارزش آفرینان امتیاز محسوب می‏‌شوند.
ذینفعان گروه ارزش آفرینان امتیاز به انواع اشخاص حقیقی و حقوقی ذیل تقسیم می‏‌شوند:

  • همه‏ سهامداران خرد و عمده
  • اعضای هیأت‏ مدیره، هیأت عامل و سایر کارکنان گروه ارزش آفرینان امتیاز
  • شرکت‏‌های سرمایه‏‌پذیر (شامل شرکت‏‌های تابعه و شرکت‏‌های وابسته)
    مشتریان، شرکای تجاری، طرف‏‌های قراردادی کنسرسیومی و مشارکتی، تأمین‏‌کنندگان کالاها و خدمات و کارگزاران فروش و ارائه خدمات و سایر اشخاص حقیقی و حقوقی که طرف‏‌های قراردادی گروه ارزش آفرینان امتیاز هستند.
  • مشتریان محصولات و خدمات ارائه شده توسط شرکت‏‌های سرمایه‏‌پذیر گروه ارزش آفرینان امتیاز

ارزش‌‏های سازمانی ما

ارزش‏‌های سازمانی گروه ارزش آفرینان امتیاز بیانگر موازین اخلاقی و اصول بنیادین حاکم بر این شرکت و واحدهای تابعه آن بوده، معرف هویت اجتماعی– اقتصادی ما در تعامل با محیط پیرامونمان است.

ارزش‏‌های سازمانی ما عبارتند از:

خلق ثروت برای سهامداران

قانون‏‌مداری در فعالیت‌‏های اقتصادی: قانون‏‌مداری برای گروه ارزش آفرینان امتیاز عبارت است از پایبندی به قوانین و مقررات داخلی، بالادستی و کشوری (شامل مصوبات مجلس، دستگاه‌‏های اجرایی و سایر نهادهای مرتبط) و خارجی (شامل قوانین مالی و تجاری بین‌‏المللی و نیز ضوابط مالی و تجاری مربوط به کشورهای حوزه فعالیت گروه ارزش آفرینان امتیاز).

برخورداری از سلامت حرف‌ه‏ای و رفتاری

شفافیت در عملکرد مالی: با گسترش تکنولوژی و پیچیده شدن روابط تجاری، امروزه شاهد گسترش روزافزون تخلفات در عرصه اقتصادی هستیم. پیدایش جرایم اقتصادی نظیر پولشویی با ویژگی‌های خاص خود، نشان دهنده اهمیت و ضرورت اتخاذ روش‌ها و تدابیری در جهت مبارزه و پیشگیری از این دسته از جرایم است. با این توضیح، “شفافیت مالی” یکی از اصولی است که با هدف افزایش نظارت و پاسخگویی اشخاص در قبال مسئولیت‌ها و وظایف خود، در پی انتشار و در دسترس قرار دادن دسته‌ای از اطلاعات مالی است که برای تحقق اهداف فوق، ضروری است؛ تا از این طریق نسبت به گذر از بستر نهان‌سازی اطلاعات به سمت نهادینه کردن انتشار آن‌ها برای ذینفعان، حرکت نمود. اصل شفافیت مالی، فرآیندی است که از طریق ایجاد امکان دسترسی به اطلاعات، محصول نهایی آن، فرآیند “دیدن و دیده شدن” است. در نتیجه این فرآیند است که اشخاص ذینفع، امکان نظارت بر مسئولین و نهادهای اقتصادی و دسترسی به اطلاعات موجد حق و تکلیف را پیدا می‌کنند و می‌توانند به صورت آگاهانه و با اطمینان اقدام به پایش، ارزیابی و نظارت بر فعالیت‏های اقتصادی آن‏ها کنند.

پاسخگویی در قبال کلیه تصمیمات مدیریتی: پاسخگویی یکی از ابزارهای اصلی مبارزه با فساد به‏ حساب می‏‌آید. وجود سیستم کارآمد پاسخگویی از سویی باعث حفظ مشروعیت و مقبولیت حاکمیت شرکتی و برخورد با هرگونه فساد می‏‌شود و از سوی دیگر می‏‌تواند از فساد در شرکت‏‌ها جلوگیری کند. پاسخگویی یعنی شرکت برای رفتار خویش در برابر ذینفعان خود پاسخگو است. پاسخگویی نیروی پیش برنده کنترلی است که موجب می‏‌شود مدیران شرکت در همه سطوح در برابر اقدامات خود مسئول باشند.

بهبود مستمر کیفیت محصولات

حفظ و ارتقای جایگاه برندهای سازمانی و محصولات واحدهای سرمایه‏‌پذیر

ساختار سازمانی

پیام هیأت مدیره

گروه ارزش آفرینان امتیاز یک هلدینگ چند رشته‌ای‏ست که با هدف بهره‌‏گیری از فرصت‏‌های اقتصادی در جهت ثروت‏‌آفرینی، تأمین رضایت و تضمین منافع پایدار سهامداران خود به‏‌دنبال سرمایه‏‌گذاری در فعالیت‌های اقتصادی اثربخش و سودآور است.
ما به‏‌منظور حفظ، تقویت و حداکثرسازی بازده و ارزش ذخایر، دارائی‏‌ها و سرمایه‏‌های در اختیار به سرمایه‏‌گذاری از طریق تاسیس و خرید سهام شرکت‏‌های مستعد، خرید و فروش انواع اوراق بهادار و مشارکت با شرکت‏‌های معتبر داخلی و بین‏‌المللی در پروژه‏‌های ملّی، منطقه‌ای و جهانی در صنایع و کسب و کارهای دارای بازدهی مطلوب می‏‌پردازیم و می‌کوشیم علاوه بر تأمین و مدیریت بهینه‏ منابع مالی و فراهم آوردن بسترها و زیرساخت‏‌های رقابتی مورد نیاز، با ایجاد یک نظام مدون و مؤثر حاکمیت شرکتی و به‏‌کارگیری مدیریت کارآمد علمی جهت افزایش یکپارچگی و هم‌‏افزایی سازمانی، از طریق سیاست‏‌گذاری، پشتیبانی، سازماندهی و نظارت مؤثر، موجبات رشد حداکثری و بهبود مستمر عملکرد واحدها سرمایه‏‌پذیر خود را فراهم آوریم.
ما تحقق بیشترین ارزش پایدار برای ذینفعانمان را در گروِ کسب و کار سالم و مشارکت در ارتقای سهم بخش خصوصی در توسعه پایدار کشور و همچنین ایفای نقش سازنده در اقتصاد جهانی می‏‌دانیم و در این راستا همواره شفافیت، قانون‏‌مداری، پاسخگویی و پایبندی به مسئولیت‏‌های اجتماعی را سرلوحه‏ کسب و کار خود قرار خواهیم داد.

 

هیأت مدیره گروه ارزش آفرینان امتیاز بهار1400